Historia

Najważniejsze wydarzenia z życia grupy:

 

 

2007

Historia Grupy Czupakabra zaczyna się na długo przed jej oficjalnym założeniem. Seweryn (założyciel grupy) pierwszy kontakt z fireshow miał w 2007 r. na urodzinach koleżanki. Pewna dziewczyna wystąpiła tam posługując się Poi przy rytmicznej muzyce, płynącej na żywo z bębnów. Zdarzenie to wywarło na nim tak ogromne wrażenie, że postanowił spróbować swoich sił w tej dziedzinie.

 

2008

W okolicach maja Seweryn skonstruował pierwsze poi i zaczął ćwiczyć, wiedzę czerpiąc z Internetu. Okazało się, że jego znajoma, Agata, również zajmuje się poi. Od tej pory regularnie ćwiczyli razem, rozwijając swoje zdolności. Spotkanie były na tyle owocne, że postanowili przeprowadzić pierwsze próby z ogniem.
Po niedługim czasie zaczęli wykonywać niewielkie pokazy w gronie znajomych, później dla szerszej grupy widzów. Za sprawą Agaty nawiązali kontakt z białostocką grupą Hypnosis, z którą mieli okazję wystąpić na: X Międzynarodowej Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach Polskich, Dożynkach w Dąbrowie Białostockiej, Otrzęsinach na Politechnice Białostockiej.

 

2009

W maju 2009r. powstała Grupa Tancerzy Ognia „Czupakabra”.  Do Seweryna i Agaty dołączył Marek, podejmując naukę władania kijem. Nadal współpracując z grupą Hypnosis wystąpiliśmy na: Dniach Dąbrowy Białostockiej, XI Międzynarodowej Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach Polskich, a także samodzielnie na Carbon GIG Węglowa Białystok, Otwarciu Centrum Kultury Niezależnej „Art-Przychodnia”, Otwarciu Mistrzostw Polski Pool Bilard Sokółka 2009 (pokazy UV) oraz Balu Sylwestrowym organizowanym przez Metal-Fach.

 

2010

Rok 2010 przyniósł kolejne zmiany. W styczniu Seweryn wystąpił z pokazem UV na 18. Finale WOŚP w Sokółce. W lutym grupę opuścił Marek, natomiast w kwietniu wzmocniła ją Wiola.
Swoje umiejętności Czupakabra zaprezentowała na: III Majówce Charytatywnej Klubu 4×4 Sokółka w Racewie, XI Rodzinnym Festynie Dobroczynnym. W okresie listopad – grudzień Seweryn prowadził warsztaty Poi dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów w ramach projektu „Można inaczej” w programie Polsko-Amerykańkiej Fundacji Wolności. Trójka chłopców (Ernest, Kacper i Mateusz) wyraziła chęć dalszej współpracy i wystąpiła 17 grudnia w Kawiarni „Lira” dla Sokólskiego Funduszu Lokalnego.

 

2011

Rok 2011 rozpoczęliśmy pokazem UV na 19. Finale WOŚP w Sokółce. Następnie wystąpiliśmy na XIII Charytatywnym Balu Karnawałowym SFL oraz II Majówce Charytatywnej Klubu 4×4 Sokółka w Racewie.
W czerwcu do załogi dołączyła Ania i Justyna, z którymi wystąpiliśmy na: Dniach Krynek, Dniu Św. Krzysztofa w Św. Wodzie, JAM Mikołajkowy Skatepark Węglowa – Białystok, Pożegnaniu lata w Sokółce.
W grudniu do grupy przyjęliśmy Agnieszkę, Ulę i Łukasza. Rok zakończyliśmy pokazem ogniowym dla uczestników Balu Sylwestrowego Karczmy Pod Sokołem.

 

2012

Już prawie tradycyjnie rok zaczynamy pokazem UV na 20. Finale WOŚP w Sokółce, jednak w nieco innym składzie. Współpracę z grupą zakończyły Agata i Justyna. W lutym prowadziliśmy kilkudniowe Warsztaty Kuglarskie w Mielniku organizowane przez GOK w Mielniku oraz WOAK w Białymstoku, natomiast w maju prowadziliśmy warsztaty w ramach Festiwalu Młodzieży „Bez Granic” w Różanymstoku.
Pokazem UV urozmaiciliśmy XIV Charytatywny Bal Karnawałowy SFL oraz Bal Charytatywny Fundacji Edukator w Czarnej Wsi Kościelnej. Z ogniem wystąpiliśmy między innymi na Nocy Świętojańskiej w Nadleśnictwie Krynki, Dniach Korycina  oraz w Piszu. We wrześniu zorganizowaliśmy także otwarty występ w Białymstoku na Rynku Kościuszki. Rok zakończyliśmy pokazem sylwestrowym w Restauracji El Dorado w Wasilkowie.

 

2013

Pierwszy występ w tym roku odbył się w ramach 21. Finału WOŚP w Białymstoku. W czerwcu wystąpiliśmy na Festynie Rodzinnym w Augustowie oraz z okazji Nocy Świętojańskiej w Augustowie i Uhowie. Prowadziliśmy również warsztaty podczas Festiwalu Młodzieży „Bez Granic” w Różanymstoku oraz w trakcie Zlotu Kuglarskiego w Supraślu, które zakończone były wspólnym pokazem fireshow.
W lipcu Agnieszka i Seweryn zdobyli I miejsce w konkursie Fireshow podczas festiwalu Fire&Drums w Gliwicach, co było ich pierwszym tak dużym i niespodziewanym osiągnięciem. Jako duet wystąpili również na festiwalu Sztukmistrze w Lublinie oraz w Katowicach na 7,5 Międzynarodowym Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy”.
Do grupy dołączyły dwie nowe osoby: Patrycja i Damian. W okresie sierpień-wrzesień wykonaliśmy pokazy z okazji Dni Korycina oraz Dożynek Powiatowych w Dąbrowie Białostockiej.

 

2014

Jak co roku wystąpiliśmy podczas Finału WOŚP, tym razem w Sokółce. Wiosną mieliśmy przyjemność prowadzić warsztaty fireshow dla młodzieży z Hajnówki. W czerwcu ze swoimi ogniowymi pokazami odwiedziliśmy między innymi Lidzbark Warmiński, Tykocin oraz Goniądz, gdzie można było obejrzeć nasz występ w słowiańskiej odsłonie z okazji Nocy Świętojańskiej. Wzięliśmy również udział w Fire Punch podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach.

 

2015

W lutym zostaliśmy zaproszeni do Lublina, gdzie mieliśmy ogromną przyjemność wystąpić wraz z wieloma artystami z całej Polski na Variete Fundancji Sztukmistrze. Wzięliśmy także udział w akcji „Zaświeć Się Na Niebiesko” w Białymstoku organizowanej przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu. W maju wystąpiliśmy z pokazem ogniowym podczas Nocy Muzeów w Białymstoku, natomiast w czerwcu zaprezentowaliśmy występ kuglarski dla dzieci podczas Gali Akademii Przyszłości, a także występy fireshow w Łomży, Goniądzu, Bielsku Podlaskim i Boguszach. Kolejne pokazy odbyły się między innymi w Choroszczy, Drohiczynie, Waniewie oraz w Łodzi podczas III Festiwalu Ognia w Łódzkiej Manufakturze.